Quatre Creative Studio

2021 itibarıyla dünyada e-ticaret hacmi 4,5 trilyon $’a ulaştı ve bu sayı sürekli büyüyor. Müthiş bir hızla yükselen e-ticaretin gelecekte tek alışveriş kanalı olacağı öngörülüyor. Tabii ki e-ticaret ile ilgilenen herkes bir sanal mağaza sitesi kurmuyor. Bunun için internet esnafına hizmet veren alışveriş siteleri, mağazaların açılabilmesi ve satıcıların müşteriye daha kolay ulaşabilmeleri için pazaryerleri mevcut.

İnsanların alışveriş alışkanlıkları, özellikle son birkaç yıldır internet ortamına hızla yönelmeye başladı. Bu da internet üzerinden sanal mağaza açmak isteyenlerin sayısını artırdı. Ancak her sektörde olduğu gibi, dijital pazarda da sıkı bir rekabet söz konusu. E-ticarette başarılı olmak için pazaryeri satış stratejilerini doğru oluşturmak oldukça önemli. E-ticaret faaliyetlerini ister kendi sitenizde yürütün ister bir pazaryerinde sanal mağaza sahibi olun, satışlarınızı artırmak için profesyonel bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Sanal Mağaza Satışlarını Artırmak İçin İpuçları

Alışveriş sitelerinde mağaza açmak sıfırdan bir site kurup yüksek oranda trafik çekmekten çok daha kolay ve hızlı bir başlangıçtır. Pazaryeri siteleri her ne kadar e-ticaret girişimleri için başlangıçta avantajlı olsa da promosyon ve tanıtım açısından dar bir alan sağladıkları için kapsamlı bir pazarlama stratejisi oluşturmak isteyen sanal mağaza sahiplerini kısıtlayabiliyor. Ancak tabii ki alışveriş siteleri dahilinde de uygulanabilecek pek çok stratejik hamle var. Üstelik, bu limitli hareket özgürlüğü avantaja bile dönüştürülebilir. İşte pazaryeri satış stratejilerinizde kullanabileceğiniz 5 altın ipucu…

      Müşterilerinizin sadakatini geliştirin

Pazaryeri siteleri kıyasıya bir rekabetin döndüğü, çok fazla satıcının öne çıkmak için türlü stratejiler izlediği yerlerdir. Mevcut müşterilerinizi korumak ve marka sadakati geliştirmek böyle bir ortamda altın değerindedir. Gönderdiğiniz ürünlerin yanında küçük ikramlarda bulunun. Ürününüzün yanına herhangi başka bir ürün ekleyemiyorsanız mutlaka müşterinize bir teşekkür kartı gönderin. Bu, hem satıcı puanınızın yükselmesini hem de mevcut müşterilerinizin alışveriş için tekrar sizin dükkanınızı tercih etmesini sağlayacaktır.

      Benzersiz İçerikler Üretin

Sanal mağaza açmak için bir grup ürünü listelemek yeterli değildir. Her ürün için benzersiz görsellere ve açıklamalara sahip olmalısınız. Alışveriş siteleri içinde aynı ürünü listeleyen pek çok satıcı bulunur. Diğer satıcılardan ayrılmak için müşterinizin sattığınız ürün hakkında ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri ürün açıklamasında yazdığınızdan emin olun. Burada aynı zamanda SEO kurallarından da faydalanın. İçeriğinizi asla kopyalamayın. Özgün olmaya ve açıklamalarınızda sattığınız ürün hakkındaki anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Sanal mağaza sayfalarınızda kullanabileceğiniz SEO ipuçları için tıklayın!

      Site İçi Reklamlar Verin

Alışveriş siteleri rekabeti artırmak amacıyla çeşitli reklam imkanları sunar. Pazaryeri siteleri internet reklamcılığına elverişli siteler değillerdir. Yani ürünlerinizin veya mağazanızın reklamını sosyal medya sitelerinde, arama motorlarında ya da başka web sitelerinde yapmanız mümkün değildir. Bu yüzden internet reklamcılığı için ayırdığınız bütçeyi site içi reklamalara yönlendirmeli ve ürünlerinizin ana sayfada ya da kategoriler içinde daha üst sıralarda yer almasını sağlamalısınız.

      Tamamlayıcı Ürünlerle Kombinasyonlar Yapın

Pazaryeri siteleri, tamamlayıcı ürünlerle yaptığınız kombin ürünleri pazarlamanız ve diğer satıcılardan ayrılmanız için harika sitelerdir. Örneğin kedi kumu yanında kedi ödül maması ya da ayakkabı yanında tabanlık gibi tamamlayıcı ürünlerle hem daha fazla ürün satabilirsiniz hem de müşterilerinizin alışveriş deneyimini iyileştirebilirsiniz. Ayrıca kombin ürünler eşsiz olduğu için diğer sanal mağaza ürünleri arasında sivrilmenize de olanak sağlar.

      Sosyal Medyanın Gücünden Faydalanın

Alışveriş sitelerinde mağaza açmak ve ürünleri yukarıdaki ipuçlarına göre sıralamak başlangıç için yeterli olabilir ancak daha verimli bir satış stratejisi için sosyal medyanın nimetlerinden mutlaka faydalanın. Sosyal medya kanallarında mağazanız için profil oluşturmanız hem aslında alışveriş siteleri dahilindeki mağazanızla karşılaşmamış binlerce müşteriye ulaşmanızı sağlar hem de işletmenizin daha erişilebilir olmasına yardımcı olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir