Metaverse - Quatre Creative Studio

Bir gün Facebook, Metaverse’e yüklü bir yatırım yapacağını açıkladı ve böylece büyük bir hızla hayatımıza Metaverse kavramı girdi. Aslında pek de yeni olmayan bu kavram için geleceğin interneti deniyor. Gerçek dünyayı bir sanal evrende kopya ederek sınırları sanal bir gerçeklikte aşmayı mümkün kılıyor.

Peki Metaverse nedir? Metaverse’e nasıl girilir? Metaverse yatırımı nasıl yapılır? İşte Metaverse hakkında bilinmesi gerekenler…

Metaverse Nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse, gerçek dünyaya bir alternatif evren oluşturması planlanan, çeşitli aktivitelerin gerçekleştirilebileceği 3 boyutlu sosyal bir ortam, bir siber alem, diğer bir deyişle bir sanal evrendir. Metaverse ismi Yunanca ‘ötesi’ anlamına gelen ‘meta’ ve İngilizce ‘evren’ anlamına gelen ‘universe’ kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

Metaverse terimi ilk kez Neal Stephenson’ın 1992’de yayımlanan ‘Snow Crash’ (Parazit) adlı cyberpunk distopya türündeki romanında kullanıldı. Romanda insanların, gerçek dünyada var olan öğeleri kullanan 3 boyutlu bir sanal ortamda avatarlarıyla yaşayacakları öngörülüyordu. Karmaşık etkileşimlerin gerçekleştirilebileceği 3 boyutlu bir sanal kamusal alan vaadinde bulunuyor.

Mark Zuckerberg, 28 Ekim 2021’de yayımladığı mektubunda Metaverse için “Yalnızca internetin değil, şirketimizin de geleceğinin başlangıcındayız,” diyor. Mektubun devamında Zuckerberg, Metaverse’in işlevini “Metaverse’te, arkadaşlarınızla ve ailenizle bir araya gelmek, çalışmak, öğrenmek, oynamak, alışveriş yapmak, yaratmak gibi hayal edebileceğiniz hemen her şeyi yapabilecek ve bugün bilgisayarlar veya telefonlar hakkındaki düşüncelerimize gerçekten uymayan tamamen yeni deneyimler edinebileceksiniz,” şeklinde tanımlıyor.

Aslında halihazırda gelişmekte olan bazı sanal evrenler mevcut. Metaverse tüm bu farklı sanal evreni birbirine entegre edebilecek, farklı evrenler arasında etkileşim ve alışverinin olabileceği bir bütünsel yapıyı temsil ediyor. Bunun için hem yazılım hem donanım açısından teknolojinin gelişmesi gerekli. Bugün Metaverse’ün tüm gerekliliklerini sağlayamıyoruz. Yani Metaverse bugünün değil, yarının teknolojisi.

Metaverse’e Nasıl Girilir?

Metaverse’e giriş şu an mümkün değil. Yani örneğin Metaverse adında bir uygulama ya da web sitesi bulunmuyor. Metaverse kavramı henüz inşa aşamasında. Bu projenin inşasında yalnızca artık Meta adını kullanan Facebook grubu yer almıyor. Aralarında Microsoft ve Apple’in da olduğu bir grup şirket bu alana yatırım yapıyor.

Günümüzde bazı oyun platformları alternatif evrenlerde geçen oyunlar ve artırılmış gerçeklik yazılımları yaratıyorlar. Bu yazılımlardan bazıları gelecekteki Metaverse’in birer parçası olacaklar. Her ne kadar Metaverse’e giriş yapmak mümkün değilse de bu oyunlara girmek elbette mümkün. Bugün en büyük meta evrenleri sunan yazılımlar OVR, Decentraland ve The Sandbox.

Metaverse Yatırımı Nasıl Yapılır?

Metaverse’e siz de yatırım yapabilirsiniz. Metaverse yatırımları için bugün birkaç alternatif var. Metaverse’e yatırım yapan şirketlerden hisse senedi satın alabilir ya da yatırımınızı Metaverse’te kullanılabilen kripto paralara yönlendirebilirsiniz. Metaverse’te kullanılması muhtemel mevcut yazılım ve donanım firmalarıyla ilgilenebilirsiniz. Bir diğer popüler yatırım şekli ise Metaverse’ten arsa satın almak.

Yukarıda bahsettiğimiz yazılımlar ile Metaverse’ten arsa satın alabilirsiniz. Bu arsaların, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, zaman içinde değerleneceği düşünülüyor. Gerçek dünyadaki binaların bulunduğu evrenlerde turistik merkezlerin ve kent simgelerinin çoktan tükendiği söyleniyor. Bir Metaverse arsası satın almak için o evrende geçerli olan kripto parayı kullanmanız gerek.

Metaverse aktif olarak kullanılmaya başlandıktan sonra yönelebileceğiniz yatırım aracı ise Metaverse reklamları. Metaverse’ün temel gelir kaynağının reklamlar olacağı öngörülüyor. Metaverse firmalar için yeni bir reklam alanı vaat ediyor. Metaverse için nasıl internetin geleceği diyorsak, Metaverse reklamları için de internet reklamcılığının geleceği demek pek de yanlış olmaz.

Metaverse yatırımları bunlarla sınırlı değil. Her geçen gün Metaverse’e yapılan yatırım miktarı gibi bu dünyanın parçası olmak isteyen firmaların sayısı da artıyor. Teknoloji hızla gelişirken yeni yatırım imkânlarının ortaya çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Mertaverse şekillendikçe  bizleri ne gibi yeniliklerin beklediğini zaman içinde göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir