Quatre Creative Studio

Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret: Nedir? Nasıl Başlanır?

1995 yıllından bu yana, internetin iyiden iyiye hayatımıza girmesi ile birlikte alışveriş alışkanlıklarımız da değişti. Artık gıdadan tekstile, elektronikten hediyelik eşyaya her şey e-ticaret mağazalarından alınıyor. Bu talebi karşılayabilmek için e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Siz de e-ticarete giriş yapmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin! İşte e-ticarete yeni başlayanların bilmesi gereken tüm ayrıntılar.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret ya da elektronik ticaret, ürün ve hizmetlerin elektronik ortamda alıcısı ile buluşmasını sağlayan platformlarda yapılan ticari işlemlere verilen addır. Bu ürün ve hizmetlere dair tüm satış, dağıtım ve reklam ve promosyon çalışmaları bir e-ticaret sitesi üzerinden gerçekleşir. İnternetten satış işleminin en önemli avantajı lokasyondan bağımsız olarak tüketiciye doğrudan ulaşabilme ve daha hızlı satış yapma imkanı sağlamasıdır.

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Günümüzde insanlar herhangi bir ürün ya da hizmete ihtiyaç duyduğunda ilk olarak internetten araştırma yapar, fiyat karşılaştırır ve ihtiyaç duyduğu ürünü çoğu zaman bu platformlardan satın alır. Üretici ve satıcının iştahını kabartan bu durum da online mağaza açmak isteyenlerin sayısını her geçen gün artırıyor. Ancak her şeyde olduğu gibi bu girişimin de bazı adımları var. Doğru alıcıya, doğru zamanda ve doğru ürün ile ulaşmak için öncelikle bu adımların izlenmesi gerekiyor:

 • Öncelikle hangi ürün ya da hizmetlerin satışını yapacağınıza karar verin.
 • Online mağaza açmak için şirket ve alan adını belirleyin. Bunu yaparken ürününüzü ve sizi doğru temsil edecek kelimelere yer vermeyi ve benzersiz olmayı da atlamamalısınız.
 • Şirket kurulumu yapın. Bu adımda bazı resmi işlerle uğraşmanız gerekeceği için bir mali müşavirden destek almalısınız. Bununla ilgili internetten de hizmet veren pek çok danışmanlık firması olduğunu unutmayın. E-ticarete giriş yapmak da resmi olarak tıpkı bir fiziksel mağaza açmak gibi olduğundan, bu adımı kesinlikle atlamamalısınız. Aksi halde yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Kullanacağınız e-ticaret altyapısını belirleyin ve bunu yaparken beklentilerinizi karşılaşacak güçlü bir altyapı olmasına özen gösterin. Unutmamalısınız ki alıcının en önemli kriterlerinden biri de ürüne en kolay yoldan ulaşmak ve satın almak olacaktır. Örneğin online satış için en önemli adımlardan biri de kredi kartı, banka kartı gibi ödeme seçeneklerinin sitede yer alması ve ödeme yöntemlerinin güvenlik sertifikalarıyla korunmasıdır.
 • Fiyat analizi yapın. Rakiplerinizi inceleyin, kârınızı belirleyin ve ürünlerinizi elinizdeki verilere göre fiyatlandırın. Bu, sizi rekabetçi piyasada bir adım öne çıkaracak unsurlardan biridir.
 • E-ticaret sitenizi tasarlayın. Eğer web tasarım konusunda tecrübeniz yoksa bu adımda da profesyonel destek almak, amatör görünen bir sitede satış yapmaya çalışmanızın önüne geçer. Kabul edilmelidir ki hiç kimse amatör görünen bir siteden ürün ya da hizmet almak istemeyecektir. Ayrıca daha önce de söylediğimiz gibi alıcılar ürüne ya da hizmete hızlıca ve kolayca ulaşabilmelidir. Sade, düzenli, kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesi tasarımı satışların artmasına da yardımcı olur.
 • Satacağınız ürün ya da hizmet için çeşitli başlıklar ve açıklamalara yer verin. Ürün ya da hizmetlerinizin özelliklerini açıkça anlattığınızdan ve alıcının ihtiyaç duyabileceği tüm detayları e-ticaret sitenize yazdığınızdan emin olun.
 • Ürün görselleri konusunda maksimum hassasiyeti gösterin. Satacağınız ürün ile aynı görseli kullanmalı ve görselin maksimum çözünürlükte olmasına özen göstermelisiniz. Online satış için en önemli unsurlardan birinin ürün görselleri olduğunu unutmayın! Ürünlerin görsel çekimleri için bir profesyonelden fotoğraf çekimi hizmeti alabilirsiniz. Bu, tüm ürünlerinizin benzer bir kompozisyon içinde ya da aynı arka planda çekilmesini, yani uyumlu olmasını sağlayacaktır.
 • Reklam stratejileri kullanarak rekabetçi piyasada bir adım önde olmayı unutmayın. da genelde internet ortamında yapılır. Eğer internet reklamcılığı konusunda tecrübeli değilseniz, reklam bütçenizi en verimli şekilde kullanmak ve başarılı bir promosyon süreci yürütmek için bir dijital reklam ajansıyla çalışmalısınız.

E-ticarete başlamak basit gibi görünse de, bir site üzerinden satış yapmak ve hedefe ulaşmak aslında bu adımlara sadık kalmakla doğrudan ilişkilidir. Yukarıdaki adımlardan herhangi birinde yardıma ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız bu alanda çalışan dijital ajanslardan destek alabilirsiniz.

E-Ticarete Başlamak İçin  Gerekli Evraklar

E-ticaret sitesi aracılığı ile satış yapmakla mağazadan doğrudan satış yapmak arasında, resmi açıdan bir fark yoktur. Dolayısıyla internetten satış yapmak için de bazı yasal koşulların yerine getirilmiş olması gerekir. Bunun için de e-ticarete başlmak isteyen kişinin ibraz etmesi gereken bazı evraklar vardır. Bunlar:

 • Vergi levhası
 • Şahıs şirketi için imza beyannamesi veya çok ortaklı kuruluşlar için imza sirküleri
 • Ticaret odasına kayıt yapılmış ise faaliyet belgesi
 • KEP adresi
 • ETBİS kaydına ilişkin istenen dökümanlar
 • Altyapıyı oluşturan firma ile yapılmış anlaşmanın bir nüshası
 • Kargo firması ya da firmaları ile yapılmış anlaşmaların birer nüshası

E-ticaret sitesi kurmak için bu alanda hizmet veren profesyonel bir ajanstan destek almak, daha hızlı ve daha sağlıklı çözüme ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

E-ticarete başlamak isteyenler, birbirinden avantajlı e-ticaret paketleri ve 360° dijital pazarlama çözümleriyle Quatre Creative yanınızda! E-ticarete hızlı bir giriş yapmak ve rakiplerinizin arasından sıyrılmak için şimdi  !

 

İdeasoft E-Ticaret Paketlerimizi incelemek için tıklayınız..

 

Teklifi almak için tıklayınız..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir